Collection: Crossroads Archived Collection
For a limited time, we will continue to offer these past two years of units for purchase while we are uploading the current 2022-2023 school year units. If there are any units here you want, download them before we take them down for the next rotation of tweaks and edits.
(NOTE: The 2019-2020 units have been taken down - they will return new and improved within the next rotation in the 2023-2024 school year)
Click Here to view the old 2020-2021 school-year scope and suggested calendar.
Click Here to view the old 2021-2022 School-year scope and suggested calendar
-
Annual Membership: Includes a 12-Pack Code + Retreat Materials
- Regular price
-
$1,337.99 - Sale price
- $999.99
- Unit price
- per
-
Annual Half-Year Membership: Includes a 6-Pack Code
- Regular price
-
$594.00 - Sale price
- $495.00
- Unit price
- per
-
(July) Lessons from the Letters: A Study on the Epistles
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(August) Filled with the Spirit: A Study of our Orthodox Saints
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(September) In One Peace: A Unit on Resolving Conflict
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(December) The Spirit of Christmas Past, Present, Future
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(January) Defenders of the Faith: A Unit on the Ecumenical Councils that Formed the Creed
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(February) Mercy v. Justice: A Unit on Judging
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(March) The Storyteller, Part I: Two-Part Lent Series Focused on Christ's Parables
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(April) The Storyteller, Part II: 2-Part Lent Series Focused on Christ's Parables
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
-
(July) Building a House of Prayer, Part I: A 2-Part Series on an Orthodox Prayer Life
- Regular price
- $99.00
- Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
- Page 1 of 2
- Next page